Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Etap #2: Zrównać krok

Etap #2: Zrównać krok

Praca nad umiejętnością chodzenia na luźnej smyczy wymaga od psa skupienia na bodźcach, które są dla niego mniej istotne niż te, których dostarczają na bieżąco nos i oczy. Musi mieć możliwość poczuć subtelne różnice w napięciu smyczy. Dlatego trening dobrze jest rozpocząć na przykład po zabawie na wybiegu z innymi psami. Czworonóg nie powinien oczywiście padać z nóg, ale z pewnością 10 minut zabawy przed treningiem pozwoli na rozładowanie napięcia, co poskutkuje lepszym skupieniem na treningu!

Zadbaj o to, aby na początku nie przeszkadzały Wam inne psy, ludzie, czy też ruch uliczny. Dobrym miejscem jest na przykład mało uczęszczana leśna ścieżka – zdaniem naszego behawiorysty jest to najlepsze miejsce treningu chodzenia na luźnej smyczy, jeśli tylko macie do takiego miejsca dostęp. Pamiętaj: pies w lesie powinien być stale pod kontrolą.

Na tym etapie treningu Twój czworonożny parowóz już rozumie, że aby ruszyć z miejsca, nie może sam wyrywać do przodu. Teraz musimy przełożyć tę wiedzę na dalszy etap spaceru.

Zazwyczaj po 5 – 10 krokach od łagodnego startu pies zaczyna nas wyprzedzać i coraz bardziej ciągnąć na smyczy. W tym momencie jest czas na DROBNĄ SUGESTIĘ: powiedz „RÓWNAJ” i lekko napnij smycz, a następnie odpuść.

Jeśli pies nadal ciągnie, zatrzymaj się stanowczo, odwróć o 180 stopni i powiedz do psa jeszcze raz RÓWNAJ i po czym ustaw go obok siebie i zacznij od nowa.

Kiedy wysyłasz drobną sugestię i napinasz smycz, unikaj szarpnięcia. Tutaj znów doskonale sprawdzi się system zastosowany w smyczach IDEALEASH: amortyzator spowoduje, że nawet rozpędzony pies poczuje napięcie, a Ciebie nie zaboli ręka. Podobnie w chwili, kiedy trzeba się zatrzymać i odwrócić, smycz stopniowo zwiększa napięcie po stronie psa, a łagodzi je po stronie człowieka. W przeciwieństwie do taśmowych amortyzatorów z gumą, w przypadku IDEALEASH amortyzacja jest trwała i wzrasta wraz z naporem psa. Ponadto IDEALEASH rozciąga się na maksymalnie 15 cm, podczas gdy amortyzatory taśmowe rozciągają się od 50 do nawet 150 cm, co znacząco utrudnia komunikację między psem a człowiekiem.

Co pomoże, a czego zdecydowanie unikać?

Koniecznie zrezygnuj z obroży elektrycznej! Unikaj również kolczatek oraz psich uzd (tzw. kantarów). Na rynku są obecnie dużo lepsze rozwiązania. Jeśli pies bardzo ciągnie i nie możesz nad nim zapanować, pomyśl o szelkach typu easy walk, w których smycz zapinana jest z przodu. Powodują one, że siła z jaką pies ciągnie do przodu, wymusza na nim powrót w Twoją stronę. Przy używaniu szelek zapinanych z przodu bardzo ważne jest, aby taśmy miały miękkie krawędzie. W ciągłym ruchu szelki ciągle przesuwają się na psie i słabej jakości taśmy z twardymi krawędziami będą psa ranić i powodować ból i dyskomfort.

Pracując nad kompletnym zestawem dla psów z tendencją do szarpania smyczy, dużo uwagi poświęciliśmy szelkom. Długo pracowaliśmy nad serią ANTIPULL/ANTIPULL+ z kolekcji REFLECTIVE DOGWEAR. Cechują je intensywne kolory i bardzo silne odblaski, ale najważniejszą ich cechą są obszyte taśmą krawędzie – dzięki temu w ruchu przesuwają się na psie łagodnie i bez bólu.

Pamiętaj, że ćwiczenie chodzenia na luźnej smyczy to próba ustalenia kompromisu pomiędzy Tobą i Twoim psem. Wasz cel jest wspólny: radość ze spaceru i obcowania z naturą, dlatego nie napinaj się, oddychaj spokojnie i – przede wszystkim – staraj się zrozumieć swojego psa. Twój stres jest dla niego bardzo łatwo wyczuwalny i obniży efektywność Waszej wspólnej pracy. Pamiętaj o tym, że pies też bardzo chce zrozumieć o co nam chodzi z tym RÓWNAJ, dajmy więc mu czas by mógł w pełni zrozumieć komendę, zwłaszcza że to ćwiczenie jest absolutnie wbrew psiej naturze eksplorowania przestrzeni. Smycze IDEALEASH z pewnością pomogą w nauce chodzenia na luźnej smyczy.

[mpc_image image=”6027″ image_size=”full” image_opacity=”100″ image_border_divider=”true” image_border_css=”border-top:15px;border-right:15px;border-bottom:15px;border-left:15px;border-color:#ffffff;border-style:solid;” image_inner_border_gap=”0″ effect=”none” image_hover_opacity=”100″ image_hover_border_divider=”true” overlay_icon_border_divider=”true” overlay_icon_margin_divider=”true” overlay_icon_padding_divider=”true” overlay_padding_divider=”true” mpc_ribbon__border_divider=”true” mpc_ribbon__padding_divider=”true” mpc_ribbon__margin_divider=”true” image_inner_border_css=”box-shadow: inset 0px 0px 0px 250px rgba(255,255,255,0.01);” image_hover_inner_border_css=”box-shadow: inset 0px 0px 0px 0px rgba(255,255,255,0.75);”]

O AUTORZE

Łukasz Skryplonek

Canine Behavior Science and Technology Diploma

  • Instruktor Szkolenia psów & Dyplomowany Psi Behawiorysta
  • Członek Companion Animal Science Institute
  • Prezes Stowarzyszenia Po To Jestem

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *