Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Etap #1: Ruszamy z miejsca

Etap #1: Ruszamy z miejsca

Ćwiczenie chodzenia na luźnej smyczy to jedno z podstawowych zadań każdego właściciela psa. Ale nie tylko – ten trening jest również niezbędny gdy chcemy oduczyć psa ciągnięcia na smyczy.

Tak więc, aby zrozumieć istotę treningu, musimy pojąć z czego wynika tendencja psów do ciągnięcia na smyczy.

Chodzenie z psem na luźnej smyczy to kompromis, który wspólnie z naszym czworonogiem musimy wypracować. Treningu nie należy traktować jako narzucania naszej woli psu i karać za każde przewinienie. Cel jest wspólny – spacerZadaniem człowieka jest uświadomienie psu jakie warunki muszą być spełnione, aby spacer odbył się w komforcie dla obu stron.

Kluczem tej komunikacji jest smycz, niczym linia telegraficzna pozwala nam na wypracowanie zasad porozumiewania się podczas treningu.

Człowiek nastawiony jest na cel: idziemy na spacer od punktu A do punktu B. 

 

Chcemy, aby psy dotrzymywały nam kroku, ale nie akceptujemy nieprzewidywalnych zachowań czworonoga i potencjalnych sytuacji niebezpiecznych – dla nas, dla niego i dla otoczenia. Notoryczne ciągnięcie smyczy, rzucanie się na inne psy, szarpanie – to z czasem powoduje, że spacer z psem z wymarzonej aktywności staje się przykrym obowiązkiem.

Nikt tego nie chce. Trzeba się dogadać!

Jeżeli podchodzimy poważnie do pracy z psem, przed rozpoczęciem nauki musi on mieć opanowane dwie najważniejsze komendy: “siad” i “zostań”. Dzięki nim nauka chodzenia na luźnej smyczy będzie o wiele łatwiejsza!

KIEDY?

Trening chodzenia na luźnej smyczy trzeba rozpocząć możliwie najwcześniej, jeszcze w wieku szczenięcym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pracować ze starszymi psem! Wtedy zmiana nawyków wymaga nieco więcej czasu niż kształtowanie nowych zachowań u szczeniaka.

GDZIE?

Idealnym miejscem jest ogrodzony plac lub podwórkoaby widoki z zewnątrz początkowo nie rozpraszały psa. Z czasem możemy stopniowo zwiększać poziom rozproszeń poprzez dodawanie innych bodźców. Docelowo chcemy, aby pies spacerował z nami na luźnej smyczy w obecności innych psów.

ETAP I: RUSZAMY Z MIEJSCA

 

Pamiętaj: dążymy do kompromisu! Jeśli będziemy ze złości karać psa, on łatwo to wyczuje i ograniczy to efektywność naszej pracy.

Pies powinien siedzieć przy nodze przypięty do smyczy. To my decydujemy kiedy ruszamy –  zazwyczaj na początku pies natychmiast wyrywa do przodu, a wtedy musimy mu wyraźnie zakomunikować, że nic tym nie zyska. Mówimy głośno i wyraźnie:  “NIE”. Następnie odwracamy się o 180 stopni i spokojnie ale stanowczo ustawiamy psa obok siebie, stosując komendę  “siad” – “zostań”. I próbujemy jeszcze raz.

 

[mpc_textblock content_width=”100″ font_preset=”preset_1″ font_color=”#333333″ font_size=”15″ font_line_height=”1.7″ font_transform=”none” font_align=”left”]

SUKCES!

Jeżeli pies nie wyprzedzi nas przez pierwsze 5 kroków, zatrzymujemy się i mówimy „DOBRY PIES”. Nagradzamy smakołykiem i odpinamy smycz.

Po chwili przywołujemy psa, podpinamy ponownie smycz, wręczamy smakołyk, aby dobrze kojarzył chwilę przywołania i próbujemy jeszcze raz, by w nim utrwalić to „kulturalne“ ruszanie z miejsca.

[/mpc_textblock]

[mpc_textblock content_width=”100″ font_preset=”preset_1″ font_color=”#333333″ font_size=”15″ font_line_height=”1.7″ font_transform=”none” font_align=”left”]

WAŻNA JEST KONSEKWENCJA

Jeśli (co się rzadko zdarza!) w ciągu pierwszej sesji pies nie pojmie na czym polega ćwiczenie, nie zniechęcaj się i nie złość. Wróć do komendy jaką pies zna, czyli “siad” lub “zostań”, nagródź go za to smakołykiem, pogłaszcz i zakończcie sesję.

Następnym razem będzie lepiej!

[/mpc_textblock]

[mpc_textblock content_width=”100″ font_preset=”preset_1″ font_color=”#333333″ font_size=”15″ font_line_height=”1.7″ font_transform=”none” font_align=”left”]

ILE TO ZAJMIE?

Trening ruszania ze smyczą może zająć nawet tydzień! Pamiętaj jednak, że jest to najważniejszy element waszego porozumienia. Jeśli zbudujecie dobre podstawy, później może być tylko prościej.

Początkowo jedna sesja treningowa nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, bo nie chcemy zniechęcić psa monotonnym ćwiczeniem. Po trzech powtórzeniach można wprowadzić inny element, np. komendę “PODAJ ŁAPĘ” – a później wrócić do nauki spokojnego ruszania z miejsca.

[/mpc_textblock]

W treningu chodzenia na luźnej smyczy doskonale sprawdza się smycz IDEALEASH. Nie tylko zabezpiecza przed przegryzieniem liny przez psa, pozwala również na swobodną regulację długości. Przede wszystkim jest wyposażona jest w jedyny w swoim rodzaju system amortyzacji, który z jednej strony tłumi nagłe szarpnięcia, ale również pozwala na płynną komunikację. Ze względu na dużą wydajność amortyzatora, pies szybciej uczy się gdzie jest jego strefa komfortu.

 

O AUTORZE

Łukasz Skryplonek

Canine Behavior Science and Technology Diploma

  • Instruktor Szkolenia psów & Dyplomowany Psi Behawiorysta
  • Członek Companion Animal Science Institute
  • Prezes Stowarzyszenia Po To Jestem

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *