Smycz to fizyczny wymiar więzi między Tobą , a Twoim czworonożnym przyjacielem lub przyjaciółką.

Zapraszając psa do naszego życia, zyskujemy mnóstwo korzyści: tych emocjonalnych, bezwarunkową akceptację, niepohamowaną radość na nasz widok, przytulasy przy ulubionym serialu oraz poranne całusy zachęcające do wyjścia z domu. Korzyści są również czysto zdrowotne: obniżone ciśnienie krwi podczas głaskania psa, obniżenie poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu), jak również zwiększona aktywność fizyczna wynikająca ze zwiększonej ilości ruchu podczas przechadzek lub biegania z psem.

Kilka lat temu australijski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził kampanię promującą wychodzenie na spacery z psem. Australia słynie z pragmatyzmu i według szczegółowych wyliczeń, z których wynikało, że przy założeniu, że każdy właściciel psa wychodziłby codziennie na minimum 15 minutowy szybki spacer, oszczędności związane z wydatkami na leczenie chorób wieńcowych przyniosłyby 20 000 000 Dolarów Australijskich rocznie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że populacja psów i ludzi w Polsce jest o 50% większa!

Więcej na ten temat pod tym linkiem. 

Wcale nie musimy czekać na działania przeciążonego systemu, a więc weźmy sprawy w swoje ręce. Weźmy w ręce smycz- a pies już się cieszy. Zanim jednak założysz buty, warto zadać sobie pytanie: jaka smycz jest najlepsza dla mojego psa?”

Wybór smyczy należy rozpatrywać z perspektywy obu jej końców oraz założeń dotyczących spacerów. Pamiętaj, że trzymając w dłoni smycz, trzymasz również odpowiedzialność za swojego czworonożnego przyjaciela lub przyjaciółkę! Warto więc zadbać, aby przy wyborze nie decydował przypadek.

Jakie są rodzaje karabinków w smyczach dla psów?

Niklowany karabinek tłokowy

Znacząca większość karabinków dostępnych obecnie na rynku to karabinki odlewane z różnych stopów żelaza oraz pokryte powłoką (najczęściej niklową), która nadaje im połysk i srebrzysty kolor. W ostatnim czasie stosuje się również inne pokrycia kolorystyczne, takie jak czarny mat lub opalizujące metaliczne, które na pewno skuszą niejednego właściciela psa. Niestety te popularne, odlewane karabinki tłokowe, mają swoje wady. Po pierwsze, dość często zdarza się, że pękają pod wpływem zmiany temperatur lub mocnego szarpnięcia psa, cechują się tym zwłaszcza te produkty importowane ze wschodu.
Po drugie, mechanizm tłokowy (sprężynka w karabinku) wymaga okresowego smarowania (wystarczy kropla oliwy lub smaru w sprayu). Jeśli jednak karabinek wpadnie w piasek, mechanizm tłokowy blokuje się i potrzeba sporo zabiegów, aby odblokować sprężynę.

Najtrwalsze karabinki tłokowe wykonane są z mosiądzu. W przypadku kontaktu z piaskiem również wymagają czyszczenia, jednak ich wytrzymałość jest nieporównywalnie większa w porównaniu do wspomnianych wyżej. Niestety mosiądz jest bardzo ciężki dlatego ten typ karabinków stosuje się głównie w jeździectwie.

Karabinki z aluminium lotniczego (alpinistyczne)

Najnowszym trendem w branży jest stosowanie karabinków ze specjalnego stopu aluminium używanego głównie w lotnictwie. Charakteryzuje się nie tylko bardzo wysoką wytrzymałością, ale również niską wagą. Te dwie cechy zaskarbiły sobie uznanie karabinków aluminiowych w sportach alpinistycznych, a obecnie również w zoologii. Najwyższa jakość niesie ze sobą również wyższą cenę, jednak jeśli wybierając smycz kierujemy się przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem, należy poważnie rozważyć tę opcję.

Łączenia

Zarówno smycz dla psa, elementy obroży, czy szelek można łączyć za pomocą nitów lub szwów. W przypadku nitów, bardzo istotna jest ich jakość i materiał wykonania. Często lśniące nity na półce sklepowej, już po dwóch deszczowych spacerach rdzewieją, właśnie dlatego absolutnym minimum są nity ze stali nierdzewnej stosowane głównie w przypadku smyczy taśmowych.
W przypadku szycia, bardzo ważna jest jakość nici. Najlepszej jakości nici to nici woskowane, a creme de la creme to nici tytanowe, których dorosły człowiek nie jest w stanie zerwać w dłoni.

Typ smyczy

Smycz automatyczna, smycz typu “Flexi”

Smycze automatyczne zyskały dużą popularność ze względu na swoje cechy użytkowe, głównie uniwersalność, tj. szybkie regulowanie długości. Nie znam jednak trenera psów, który polecałby ten typ smyczy swoim kursantom.
Po pierwsze, ze względu na specyficzny mechanizm, linka lub taśma zastosowana w smyczach automatycznych musi być bardzo cienka i dlatego też łatwo ją uszkodzić.
Po drugie, nagminnie zdarza się, że psy na smyczach automatycznych splątują się podczas spacerów co powoduje skrajnie niebezpieczne sytuacje.
Po trzecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce “retractable leash injury” aby przekonać się jak poważne uszkodzenia ciała i blizny pozostawiają przecięcia spowodowane przez linki, głównie u dzieci, które przypadkowo wplątują się w smycze podczas spacerów z psem.
Po czwarte, wreszcie, ze względu na specyfikę działania smyczy i ciągłe napięcie karabinka prawie niemożliwe jest nauczenie psa chodzenia na luźnej smyczy z użyciem tego rodzaju smyczy. Najgorszą z perspektywy psa jest konfiguracja – kolczatka i smycz automatyczna – serce krwawi, gdy obserwuje się na spacerze psa z takim zestawem.

Smycz taśmowa, smycz przepinana, smycz treningowa

Stosowana jest zarówno jako smycz dla szczeniaka, jako smycz dla dużego psa, a także jako smycz do biegania, w tym ostatnim przypadku najlepiej od razu w połączeniu z amortyzatorem.
Smycz taśmowa często wyposażona jest w dwa karabinki: jeden służy do przypięcia do obroży lub szelek, a drugi do regulacji długości poprzez przypięcie do wszytych w taśmę metalowych półkółek. Warto wspomnieć, że półkółka również mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy przy nagłym szarpnięciu utknie w nim palec.

Jakość taśmy ma spore znaczenie przy użytkowaniu. Ostre krawędzie mogą powodować bolesne otarcia lub przecięcia naskórka. Najpopularniejszym surowcem do tkania taśm jest polipropylen. Jest on bardzo lekki i można go dowolnie barwić, jednak bardzo dużą wadą jest niska odporność na działanie promieni UV, czyli słońca. Pod ich wpływem polipropylen kruszeje, mechaci (parcieje), a to znacznie obniża walory estetyczne i użytkowe smyczy z niego wykonanych i skutkuje kolejnymi zakupami.

Amortyzator w smyczach stosowany jest w psich sportach oraz jako remedium na bardzo szarpiące i ciągnące psy. Najpopularniejsze amortyzatory zbudowane są z taśmy rurowej w wszytej w środek gumy, która niestety traci swoje właściwości pod wpływem warunków pogodowych i rozciągania – “flaczeje” i nie wraca do pierwotnego sprężystego kształtu. Ale nawet sprężysta i nowa jeszcze guma rozciąga się niekontrolowanie nawet od 50 cm do nawet powyżej 1 metra – jak w tym wypadku dobrze kontrolować zachowanie psa?

Na szczęście w ostatnich latach na rynku zoologicznym pojawiło się sporo innowacji. Jedną z nich jest niewątpliwie smycz IDEALEASH, która nie tylko w przyjazny sposób zabezpiecza linę przed przegryzieniem, ale posiada również amortyzator, który rozciąga się jedynie na 15 cm i w tym dystansie amortyzuje siły znacząco przewyższające możliwości gumy. Ciężko o inne podobne rozwiązanie na rynku, gdyż chronione jest patentem! Smycz z amortyzatorem IDEALEASH może być stosowana jako smycz dla dużego psa, jak i smycz dla szczeniąt. W wersji mini jest to też np. doskonała smycz dla yorka. Zastosowanie w tych smyczach najwyższej jakości aluminiowych karabinków alpinistycznych znacząco podnosi komfort użytkowania zarówno dla psa jak i człowieka. Ponadto, nateriał z którego wykonana jest lina nie traci swoich właściwości pod wpływem działania warunków atmosferycznych i zachowuje sprężystość, a wszyte w linę odblaski podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas nocnych i wieczornych spacerów.

KUP TERAZ

Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy jak ważna jest świadomość komfortu na obu końcach smyczy. Ta wiedza zdecydowanie wpłynie na komfort Waszych spacerów i pozwoli mądrze dobrać akcesoria dla psa które będziecie wykorzystywać codziennie do Waszych wspólnych wyjść i wędrówek.